مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه

توجه داشته باشید که اقامت دائم با تابعیت (امتیاز شهروندی / وطن داشی) کاملا متفاوت است، سودجویان از ناآگاهی مردم در خصوص تفاوت این دو کلمه هم یشه سوء استفاده کرده اند:

اقامت دائم یعنی داشتن ویزای دائم و اجازه زندگی دائم به عنوان یک تبعه خارجی در خاک ترکیه و عدم نیاز به تمدید ویزا، یعنی چنان چه شخصی در ترکیه به صورت قانونی خانه ای اجاره کند و یا ملکی بخرد می تواند برای ویزای یک ساله قابل تمدید اقدام کند، اما با داشتن این ویزا فرد اجازه کار نخواهد داشت و چنانچه در سال بیش از 180 روز خارج از خاک ترکیه باشد، خود به خود اقامت یک ساله اش باطل می شود، حال چنانچه شخصی 8 سال متمادی به صورت قانونی و با داشتن ویزا در ترکیه زندگی کرده باشد، می تواند برای گرفتن اقامت دائم اقدام کند، که اقامت دائم تنها یعنی داشتن ویزای دائم و با وطن داشی و امتیاز شهروندی کاملا متفاوت است، اقامت دائم یعنی شخص به عنوان یک تبعه خارجی اجازه زندگی دائم در خاک ترکیه را دارد ولی هرگز شهروند و تبعه ترکیه محصوب نمی شود، بنابراین اخذ پاسپورت ترکیه شامل حال این فرد نمی شود.

مطابق بند ب ماده ۳۱ قانون اتباع خارجی و حمایت بین المللی، در صورت داشتن ملک غیر منقول شما میتوانید نسبت به درخواست اقامت کوتاه مدت اقدام کنید. توجه داشته باشید که خرید ملک غیرمنقول (خانه، مغازه، زمین….) تنها برای اخذ اقامت کوتاه مدت موثر است و تاثیر قطعی برای اخذ تابعیت ندارد.

قابل ذکر است که تابعیت با اقامت متفاوت است.

 

وقتی به شما اجازه اقامت داده میشود، یعنی میتوانید در کشور ترکیه ساکن شوید ولی شما هرگز به عنوان شهروند شناخته نمیشوید و کماکان به عنوان تبعه خارجی محصوب میشوید، یعنی پاسپورت کشور ترکیه به شما تعلق نمی گیرد، بنابراین از برخی از حقوقی که شهروندان ترکیه از آن بهره مند میشوند، نمی توانید استفاده کنید و تنها اجازه زندگی (ویزا) در ترکیه به شما تعلق می گیرد.

زمانی که شما درخواست تابعیت ترکیه میکنید و مورد پذیرش قرار میگیرد، شما به عنوان شهروند ترکیه شناخته میشوید و از حقوق شهروندان ترکیه بهره مند خواهید بود و پاسپورت ترکیه به شما تعلق می گیرد، که تنها در دو صورت می توان برای تابعیت ترکیه درخواست داد:

ازدواج واقعی با شهروند ترکیه (پس از ۳ سال زندگی مشترک می توان درخواست تابعیت داد)

مطابق ماده 16 قانون تابعیت ترکیه:
ازدواج با یک تبعه ترک، به صورت مستقیم باعث اخذ تابعیت ترکیه نمی شود. ولی اشخاصی که به واسطه ازدواج با یک تبعه ترکیه سه سال مداوم مزدوج بوده و زندگی کرده باشند، می توانند برای اخذ تابعیت ترکیه درخواست دهند. شرایط مورد نیاز برای اشخاصی که بعد از ۳ سال درخواست می دهند؛

زندگی در خانواده مشترک
عدم انجام فعالیتی مغایر با زندگی مشترک
عدم وجود حالتی مخالف امنیت ملی و نظم عمومی

داشتن اجازه کار قانونی، ویزای کار و بیمه کاری به مدت ۵ سال، بدون وقفه و توسط کارفرما در ترکیه

عدم اطلاع از تفاوت بین کلمات تابعیت (وطن داشی) و اقامت دائم، همیشه منجر به سوء استفاده از اشخاص ناآگاه شده است

اقامت ترکیه

در سالهای اخیر هموطنان بسیاری تقاضای مهاجرت به دیگر کشورها را داشته اند که بسیاری از آنها به دلیل شرایط سختی که کشور های اروپایی برای اعطای ویزا و اجازه ی اقامت دارند موفق به دریافت ویزا و اجازه ی اقامت نشده اند. اقامت توریستی کشور ترکیه یکی از آسان ترین راه های کسب اجازه ی اقامت در بین کشورهای خارجی است.
مزایای داشتن اقامت توریستی عبارتست از: 1-دریافت بیمه ی درمانی و حوادث 2-امکان باز کردن حساب بانکی بین المللی(لیر،یورو،دلار) 3-امکان استفاده از خدمات شهری شامل موارد مختلف همچون نام نویسی در اداره های قبوض 4-امکان دریافت اجازه ی کار پس از 6ماه گذراندن مدت شروع اقامت
نکته ی قابل توجه در مورد تقاضای دریافت اقامت توریستی این است که بسیاری از افراد به دلیل نداشتن آگاهی و مهارت لازم در مورد چگونگی پر کردن فرم های لازم جهت کسب اقامت، با رد درخواست و ریجکت شدن دچار مشکلات بسیاری شدند. بنابراین قبل از تقاضا برای دریافت اجازه ی اقامت لازم است با افراد مجرب و آگاه در این زمینه تماس حاصل کنید.
گروه امید پروازز با داشتن سابقه ای طولانی در تسهیل امور متقاضیان اقامت توریستی ترکیه آماده ی همکاری با هموطنان عزیزمان برای کب اقامت توریستی میباشد.
مدارک لازم: 1-فرم ثبت نام راندوو 2-4 قطعه عکس 3-بیمه نامه معتبر 4-اجاره نامه نوتر شده 5- برگه ی مالیاتی 6-فیش واریزی حق خاک 7-پاسپورت

روش های اخذ شهروندی ترکیه

به صورت کلی چند روش برای اخذ شهروندی وجود دارد که شامل :
اخذ شهروندی سریع با خرید یک میلیون دلار املاک: با توجه به قانون شهروندی جدید، اتباع خارجی ممکن است با سرمایه گذاری به عنوان سریع ترین راه، شهروندی ترکیه را بدون هیچ گونه زمان انتظاری به دست آورند. اگر یک تبعه خارجی 1.000.000 دلار املاک و مستغلات در ترکیه خریداری کند شهروندی ترکیه را به همراه اعضای درجه اول خانواده خود بدست خواهد آورد.
شهروندی در ترکیه بر مبنای تولد: ساده ترین راه برای به دست آوردن تابعیت ترکیه، تولد فرزند در یک خانواده با مادر و پدر ترک میباشد.
گرفتن تابعیت با تصمیم مرجع ذیصلاح: رضایت یک مرجع ذیصلاح برای یک خارجی برای به دست آوردن تابعیت ترکیه مورد نیاز است. حتی اگر اتباع خارجی تمام شرایط شهروندی را داشته باشند، در صورت عدم تایید مقامات ترکیه، قادر نخواهد بود تابعیت ترکیه را بدست آورند. یکی از شرایط اخذ تابعیت ترکیه زندگی به مدت 5 سال با اجازه اقامت در ترکیه میباشد. ساده ترین راه برای به دست آوردن اجازه اقامت و تمدید سالیانه آن پس از اجازه کار و یا ازدواج، “خرید ملکی در ترکیه” است. این نوع درخواستها می توانند از طریق پست یا به صورت شخصی انجام شوند. شورای وزیران تصمیم گیرنده اصلی برای اعطای تابعیت میباشد. کسب شهروندی ترکیه بر شهروندی همسر تاثیری نمی گذارد. پس از کسب تابعیت ترکیه حضانت کودک با رضایت همسر میتواند به متقاضی واگذار شود. در صورت عدم توافق طرفین با توجه به تصمیم قاضی حضانت کودک به مادر / پدر که اقامت دایمی دارند واگذار خواهد شد. اگر پدر و مادر هر دو تابعیت ترکیه را اخذ نمایند، کودکان به طور خودکار عنوان شهروندی ترکیه را بدست میاورند.
هنگامی که به طور کلی تمام این شرایط را بررسی میکنید، ساده ترین راه برای به دست آوردن تابعیت ترکیه داشتن ملک و دریافت ویزای اقامت 5 ساله آن میباشد. با خرید املاک و مستغلات در ترکیه ویزای شما هر ساله تمدید میشود. از این راه، شما هم سرمایه گذاری کرده اید و هم به راحتی اجازه اقامت خواهید داشت. یکی دیگر از این راهها استفاده از اجازه اقامت با تمام اعضای خانواده میباشد.
بازگرداندن شهروندی ترکیه: کسانی که تابعیت ترکیه خود را از دست داده اند، دوباره میتوانند بر اساس یکی از این راهها درخواست مجدد شهروندی ترکیه نمایند. این بخش در مورد کسانی است که تابعیت ترکیه خود را به دلایل سیاسی و یا اقتصادی از دست داده اند.
اخذ تابعیت از طریق #ازدواج: شناخته شده ترین و ساده ترین راه این است که با یک شهروند ترکیه ازدواج کنید و شهروندی ترکیه را دریافت کنید. اما ازدواج با یک شهروند ترک به طور مستقیم باعث اخذ شهروندی نمیشود تنها پس از 3 سال از ازدواج یک خارجی می تواند برای شهروندی با شرایط زیر اقدام کند.
الف) زن و شوهر باید با هم زندگی کنند،
ب) از رفتارهایی که باعث آسیب به روابط زناشویی میگردد دوری گزینند،
ج) نباید تهدیدی برای امنیت ملی و نظم عمومی باشد.
گرفتن تابعیت ترکیه با شرایط استثنایی: استثناهایی برای برخی افراد جهت اخذ تابعیت ترکیه وجود دارد. به عنوان مثال: افرادی که با خود کارخانه های صنعتی و یا علم و دانش، تکنولوژی، اقتصاد، فعالیتهای اجتماعی، ورزشی، فرهنگی و هنری و یا خدمات برجسته ای به مردم ارایه میکنند، دیر یا زود در نظر گرفته خواهند شد و در وزارتخانه ها از حقوق معقولی برای شهروندی برخوردار میشوند.
“کارآفرینی و شهروندی در ترکیه از طریق سرمایه گذاری” راه دیگری برای انجام این کار، سرمایه گذاری تجاری در ترکیه و ایجاد کسب و کار با محل کار میباشد.
شخصی که بعنوان شهروند ضروری پذیرفته شده باشد.

شرایط اخد شهروندی در ترکیه

یک تبعه خارجی میتواند درخواست #شهروندی شهروندی کند اگر تمام شرایط زیر را دارا باشد.
1. متقاضی باید به سن بلوغ رسیده باشد یا می تواند از طریق ولی قانونی خود اقدام نماید.
2. به مدت پنج سال بدون وقفه ساکن ترکیه باشد و حداقل 180 روز درهر سال در ترکیه زندگی کرده باشد.
3. متقاضی باید اسنادی برای اثبات اقامت در ترکیه داشته باشد؛ این مدارک از روشهای زیر بدست میایند:
– داشتن ملکی در ترکیه
– تاسیس فعالیت تجاری در ترکیه
– سرمایه گذاری در ترکیه
– نقل مکان به ترکیه برای فعالیت های تجاری یا کسب و کار
– کار در ترکیه با اجازه کار
– ازدواج با یک شهروند ترک
– ارتباط نزدیک فامیلی با یک فردی که قبلا تابعیت ترکیه را به دست آورده است
– اتمام تحصیلات در ترکیه
4. نداشتن بیماری که باعث تهدید بهداشت عمومی نگردد
5. فردی قابل اعتماد مسیول
6. در حد نیاز توانایی صحبت به زبان ترکی را داشته باشد
7. دارا بودن درآمد و یا حرفه ای که بتواند خود و اعضای خانواده خود را در ترکیه اداره کند
8. احترام به امنیت ملی و نظم عمومی
فایل ها مورد بررسی قرار خواهند گرفت و با شما مصاحبه میشود. اگر کمیسیون شما را تایید کند، فایل را به وزارت کشور ارسال میکنند. تصمیم برای شهروندی با وزارت کشوراست. اگر تصمیم منفی باشد، فایل به فرماندارارسال خواهد شد.

مدارک مورد نیاز اخذ شهروندی در ترکیه

اسناد مورد نیاز ترکیه برای درخواست شهروندی ترکیه:
– اصل گذرنامه یا دیگر اسناد و مدارکی که تابعیت متقاضی را نشان دهد. در صورتی که متقاضی بدون تابعیت مشخصی است، گواهی و اسنادی که این مطلب را تایید کند.
– شناسنامه
– اجازه اقامت
– اسناد و مدارکی که اخذ اولین تی آی ترکیه را تایید کنند، زمانهای خروج از ترکیه و تمام مدت زمان اقامت در ترکیه (مهر گذرنامه، اصل اجازه اقامت و فتوکپی)
– اگر متقاضی ازدواج کرده است، اسناد و مدارک رسمی که هویت همسر و کودکان زیر سن قانونی را تایید کنند. ( سند ازدواج، گواهی تولد برای کودکان)
– اگر شما بستگانی در ترکیه دارید – کپی ازکارت شناسایی ترکی و آدرس در ترکیه را ارایه کنید.
– تاییدیه درآمد
– گواهی تایید توانایی متقاضی در زبان ترکی ( یک گواهی است که بخش کنسولی ترکیه بر اساس مصاحبه متقاضی صادر میکند)
– 4 قطعه عکس که در 1 ماه گذشته گرفته شده است.

مدارک لازم برای اقامت توریستی ترکیه

١. چهار قطعه عكس
٢. فرم ثبت نام راندو
٣ .پاسپورت
٤. كپي آخرين مهر ورود به تركيه
٥. كپي كارت اقامت (براي كساني كه تمديدي هستند)
٦. بيمه نامه
٧. قرارداد نوتر شده منزل
٨. قبض
٩. كپي سند صاحب خانه
١٠. تائيديه سند صاحب خانه
١١. نومارا تاژ شهرداری
١٢. گواهی عدم سوءپيشينه
١٣. تمکن مالی
١٤. برگه سلامت از بيمارستان دولتي

برای اقامت کوتاه مدت توریستی از مدارک فوق 7 تای اول رو حتما باید ارائه بدید موارد 8 تا 14 رو بستگی به نظر مامور داره می تونه ازتون بخواد یا نه ! که البته اخیرا گواهی سوءپیشینه در بیشتر

 

سوالات متداول در مورد چگونگی شهروندی ترکیه

1) از کجا باید برای گرفتن تابعیت ترکیه اقدام کرد؟
برنامه شهروندی ترکیه را خود شخص و یا وکیل قانونی وی می تواند از مرجع دولتی محل اقامت خود و یا مراجعه به دفتر امور خارجه در خارج از کشور دریافت کند. درخواست از طریق پست پذیرفته نمیبشوند.
2) بعد از ثبت درخواست شهروندی ترکیه، چگونه می توانم متوجه شوم که درخواست من در چه مرحله ای است؟
شما می توانید اطلاعات آخرین وضعیت خود را با وارد کردن شماره پرونده و یا اطلاعات هویت خود از وب سایت ما دریافت کنید.
3) آیا می توانم اطلاعات مربوط به شماره شناسایی اتباع خارجی را دریافت کنم؟
در جمهوری ترکیه به اتباع خارجی یک شماره شناسایی 11 رقمی داده میشود که با عدد 9 شروع میشود.
4) دریافت شهروندی ترکیه چه مدت طول می کشد؟
این فرایند در یک مدت زمان معقول، اگر همه مدارک مورد نیاز برای درخواست شهروندی کامل باشد، انجام میشود. در غیر اینصورت، اگر هر گونه مدرکی کم باشد، زمان متغیر است.
5) آیا کسب تابعیت ترکیه از طریق مادر یا پدر امکان پذیر است؟
با توجه به ماده 1 قانون شماره 403 شهروندی ترکیه، افرادی که دارای مادر یا پدر ترک هستند، حق به دست آوردن تابعیت ترکیه را دارند.
6) درخواست شهروندی ترکیه من رد شده است، آیا می توانم دوباره درخواست کنم؟
بر اساس ضوابط قانون شماره 5901 شهروندی ترکیه، شما می توانید دوباره تقاضای خود را به دفتر قانونی ترکیه در محل اقامت خود ارسال کنید.
7) آیا ممکن است تابعیت ترکیه را حفظ کرد در حالی که برای اخذ تابعیت کشور خارجی دیگری هم اقدام میکنیم؟
بله، اگر شما شرایط لازم را برای گرفتن شهروندی یک دولت خارجی دیگر دارید، شما هنوز می توانید شهروندی ترکیه خود را حفظ کنید.
8) آیا ممکن است تابعیت ترکیه را از طریق ازدواج با یک شهروند ترک بدست آورد؟
پس از 3 سال از ازدواج با یک شهروند ترک و در حالی که در ترکیه زندگی میکنید، می توانید برای شهروندی ترکیه درخواست کنید.
9) برای دریافت تابعیت ترکیه چه مدت باید در ترکیه زندگی کرد؟ در این دوره چه مدت میتوان از ترکیه خارج شد؟
اقامت بدون وقفه در ماده 11 از قانون 5901 تعریف میشود. بر این اساس “اتباع خارجی برای کسب شهروندی ترکیه باید در ترکیه به مدت 5 سال زندگی کنند و درصورتی که از شش ماه در دوره اقامت مورد نیاز درخواستشان تجاوز نکند، میتوانند در خارج از ترکیه زندگی کنند.
10) از کجا می توانم اجازه اقامت دریافت کنم؟
شما می توانید اجازه اقامت را از فرماندهی پلیس استانی و یا شهربانی دریافت کنید.