خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

اعطای تابعیت برای کسانی که خانه می خرند:

طبق قوانین کشور ترکیه افراد با تابعیت خارجی، مشروط به عدم خرید در منطقه نظامی در هر جای دلخواه می توانند مسکن خریداری نمایند. تخمین زده می شود که شرط اعطای تابعیت به خارجیانی که در ترکیه خانه می خرند، از تاریخ مه ۲۰۱۸ به مبلغ 250 هزار دلار خواهد بود. در صورت تصویب قانون، خارجیان و خانواده هایی که از ترکیه املاکی به ارزش 250 هزار دلار خریداری کنند، خواهند توانست تابعیت ترکیه را اخذ کنند. در کشوری نظیر ترکیه که بخش املاک بسیار زنده است، خرید ملک روش سرمایه گذاری خوبی به شمار می رود.

راه اخذ تابعیت برای خارجیانی که در ترکیه مسکن می خرند، باز است

اعطای تابعیت با خرید خانه برای خارجیانی که به مبلغ حداقل ۳۰۰ هزار دلار از ترکیه غیرمنقول خریداری کنند، اختصاص دارد. هم خود فرد و هم خانواده او طی ۶ ماه خواهند توانست تابعیت کسب کنند. به عبارتی دیگر با خرید خانه در ترکیه هم سرمایه گذاری مفید کرده و هم تابعیت کسب خواهید کرد. همچنین چنانچه  مسکن به ارزش کمتر از این مبلغ خریداری کنید می توانید مجوز اقامت اخذ کنید و  در صورت اقامت مستمر ۵ ساله توسط خانه ای که خریده اید ، حق مراجعه برای کسب تابعیت را خواهید داشت.

اخذ مجوز اقامت برای خارجیانی که در ترکیه خانه می خرند، بسیار ساده است

خارجیانی که از ترکیه خانه می خرند طی دوره معینی به شرط تمدید، می توانند مجوز اقامت دریافت کنند، به همین شکل حق دریافت مجوز را برای خانواده های خویش هم خواهند داشت، با این مجوز فرزندان خارجیان می توانند در ترکیه تحصیل کنند. خارجیانی که  مجوز اقامت دارند، پیدا کردن شغل برایشان آسان تر بوده و برای شرکت ها نیز اخذ مجور بسیار ساده می باشد.

خارجیان برای خرید ملک در ترکیه چه کار باید کنند؟

اتباع خارجی، مشروط به تبعیت از محدودیت های مذکور در قانون می توانند از ترکیه غیر منقول هایی از قبیل مسکن، محل کار، زمین، زمین کشاورزی خریداری کنند. چنانچه فرد خارجی زمین زراعی و یا معمولی می خواهد بخرد، نوع سازه ای که در این زمین بنا خواهد کرد را باید طی ۲ سال به وزارت محیط زسیت و شهرسازی اعلام نماید.

قیمت برخی از شهرهای ترکیه

استانبول بزرگ‌ترین شهر ترکیه و امروزه به دلیل پتانسیل بالا به یکی از شهرهای مهم دنیا تبدیل‌شده است و در لیست Global Property Guide (راهنمای ملک جهانی) در بین ۹۴ شهر دنیا در مقام ۳۹ قرار دارد. در حال حاضر قیمت آپارتمان معمولی در استانبول از 20 تا 50 هزار دلار م باشد.

اگر قصد خرید ملک در ترکیه دارید باید به دو نکته توجه داشته باشید؛ اولا به منطقه و مرغوبیت ملک توجه ویژه داشته باشد؛ در ثانی خرید ملک را به‌صورت غیرحضوری، بدون وکیل و مترجم به‌هیچ‌عنوان انجام ندهید.

بدون وکیل مجرب ملک نخرید

در ترکیه، به‌تناسب نوع ملیت سرمایه‌گذاران، مقررات خاص و متفاوتی برای فروش ملک به خارجی‌ها وجود دارد به‌طوری‌که انتقال کامل مالکیت فقط به تبعه‌های چند کشور خاص مجاز است و مابقی سرمایه‌گذاران در خرید سقف مشخصی از متراژ یا در برخی شهرهای ترکیه، محدودیت قانونی دارند. به‌این‌ترتیب، فروش خانه‌های ممنوعه حتی به قیمت نازل به سرمایه‌گذار، عواقب غیرقابل‌جبران برای خریدار به همراه دارد.

در برخی تبلیغات ملکی، برج‌های «نیمه‌کاره» یا «بدهکار به بانک»‌های ترکیه به خریداران معرفی می‌شود و دلال مربوطه، برای معرفی ویژگی‌های پروژه، در «هتل» یا خیابان قرار خود را تنظیم می‌کند؛ این سه روش عرضه ملک در ترکیه، به‌شدت از طرف کارشناسان حقوقی و اقتصادی، به‌نوعی طعمه برای منحرف کردن سرمایه‌گذاران تعبیر شده است. در این میان آنچه می‌تواند ریسک خرید ملک در ترکیه را کاهش دهد، استفاده از وکیل مجرب و مسلط به قوانین اقتصاد مسکن ترکیه و همچنین مراجعه صرف به آژانس‌های املاک معتبر و قانونی این کشور است.