بازارهای سنتی و محلی استانبول

خرید کردن همیشه جذاب است، خواه در دل بازاری لوکس و مجلل در محله ای مرفه باشد و یا بازاری کوچک و محلی در روستایی دورافتاده و کویری. همین که قرار است در میان حجمی از اجناس مختلف و رنگارنگ بگردی و تنوع را با تمام وجود درک کنی، لذتی دو چندان دارد.

می خواهیم برویم سراغ شهر مدرن و دوست داشتنی استانبول. اما این بار مقصدمان مساجد و کلیسا و کاخ های معروفش نیست و می خواهیم به سادگی از کنار مراکز تجاری شکیلش رد شویم. قرار است برویم جایی شبیه بازار بزرگ تهران و یا بازار سنتی و دوست داشتنی اصفهان و در میان همهمه و سر و صدای زندگی غرق شویم و از دیدن صنایع دستی رنگی ذوق زده شویم.

می خواهیم در کوچه پس کوچه های تاریخی استانبول گردش کنیم و اگر خسته شدیم، با هم در چایخانه، استکانی چایی بنوشیم و باقلوای ترکی به دهن بگذاریم. با وسواس از میان هزاران لوستر انتخاب کنیم و بعد به سراغ ادویه های الوان و جور واجور بازار ادویه برویم. هر یک را که بخواهید بگردید شاید نیم روزی و یا چند روزی وقت شما را با کمال میل به خودشان اختصاص دهند.

درباره استانبول بیش تر بدانید:

معرفی شهر استانبول | دانستنی های قبل از سفر

هزینه های سفر به استانبول

مراکز خرید استانبول | بهترین ها و معروف ترین ها

جاذبه های گردشگری استانبول | کاخ های امپراتوری عثمانی

بهترین حمام های ترکی استانبول | نظافت به سبک عثمانی ها

همراه کارناوال به دل بازارهای سنتی و جذاب استانبول بیایید و با آن ها آشنا شوید.

بازارهای سنتی و محلی استانبول
۱- بازار بزرگ استانبول | Grand Bazaar
قطعا یکی از انتخاب های اول برای گشت و گذار در بازارهای سنتی شهر استانبول، همین بازار بزرگ است. بازارای که یکی از قدیمی ترین و بزرگ ترین بازارهای سرپوشیده دنیاست و سالانه حدود ۲۵۰ هزار گردشگر را به خود فرا می خواند. در این بازار به راستی بزرگ، بیش از ۶۰ خیابان مسقف و ۵۰۰۰ مغازه مختلف و ۲۲ ورودی به چشم می خورد. البته امکانات این بازار تنها به همین جا محدود نمی شود و دو مسجد، چندین آبنما، دو حمام و کافه و رستوران نیز از دیگر امکاناتش محسوب می شوند.

بازار بزرگ را انتخاب کنید تا علاوه بر بازدید از مکانی تاریخی، به دل فرهنگ و زندگی روزانه مردم محلی استانبول بروید و از این هم نشینی گرم و دوستانه لذت ببرید. خرید سوغاتی هایی چون لوستر، ظروف سرامیکی دست ساز، منسوجاتی چون قالیچه و لیف و …، عتیقه جات جالب توجه، جواهرات و البته خوشمزه هایی مانند باقلوا، قهوه و ادویه در بازار بزرگ استانبول منتظر شما هستند.

برای خرید و گشت و گذار در این بازار بزرگ، نصف روز تا دو سه روز کافیست و البته از آنجا که بسیار بزرگ است احتیاج به راهنما و کمک خواهید داشت.

ساعات کار: ۹ تا ۱۹

آدرس: ترکیه، استانبول، فاتح، محله بایزید

Address: Beyazıt Mh., ۳۴۱۲۶ Fatih/İstanbul, Turkey

بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول
۲- بازار ادویه | Spice Bazaar
بازار ادویه که با نام بازار مصری ها هم شناخته می شود، مکان دلچسبی است که به ملاقات دنیای ادویه ها بروید! با پیاده روی کوتاهی از بازار بزرگ استانبول به این بازار قرن هفدهمی می رسید. مناظر جالب توجه و داد و ستد مردم، موقعیت مناسبی برای عکاسی و دوستداران خرید و صد البته طرفداران خوشمزه ها را فراهم می کند.

وقتی پا به بازار ادویه استانبول می گذارید، ادویه تنها محصول و سوغاتی پیش روی شما نیست و انبوهی از میوه های خشک شده، مغز و آجیل، شیرینی های ترکی، انواع چایی، عسل، زیتون، روغن ها و عودها از محبوب ترین موارد در بازار مصری های استانبول هستند که در برابر شما قرار می گیرند.

با گشت و گذار در این بازار درخشش عتیقه جات برنزی، هزار رنگ ادویه ها، عطر دوست داشتنی قهوه محمد افندی با ترکیبی از بوی ماهی تازه شما را در بازار مصری ها سرمست خواهد کرد و خاطره ای متفاوت برای شما بر جا می گذارد.

خوب است بدانید این بازار در زمان های ابتدای ساختش مختص فروش ادویه و داروهای گیاهی بود و نام بازار ادویه نیز از همان دوران باقی مانده است. این بازار تمام روزها به جز تعطیلات رسمی و مذهبی باز است.

می توانید قبل یا پس از بازدید از بازار ادویه، از مسجد جدید نیز دیدن کنید. برای آشنایی با مساجد استانبول بخوانید:

مساجد استانبول | بناهای باشکوه امپراتوری عثمانی

ساعات کار:

همه روزه جز یکشنبه ها: ۸ تا ۱۹:۳۰

یک شنبه: ۱۰ تا ۱۸

آدرس: ترکیه، استانبول، فاتح، رستم پاشا

Address: Rüstem Paşa, ۳۴۱۱۶ Fatih/İstanbul, Turkey

بازارهای سنتی و محلی استانبول
بازارهای سنتی و محلی استانبول
photo by Anton K
۳- بازار آراستا | Arasta Bazaar
بازار آراستا برخلاف بازار بزرگ، بازاری ساده، سنتی و کوچک است که در آن حدود ۴۰ مغازه مختلف در دو طرف خیابان به چشم می خورد. گشت و گذار در بازار آراستا، ارمغانی از رو به رو شدن با صنایع دستی و اجناس سنتی استانبول است که دیدن شان خالی از لطف نیست.

این بازار، بازاری دوست داشتنی در قلب محله تاریخی سلطان احمد بوده و درست در پشت مسجد مشهور آبی و دقیقا در کنار کاخ موزه اعظم موزائیک قرار گرفته است. بنابراین می توانید گردش در بازار آراستا را به بعد از بازدید از مسجد و موزه موکول کنید.

از جمله چیزهایی که در این بازار به چشم می خورند می توان به مواردی چون: قالیچه، جواهرات، صنایع دستی ترکی، ظروف سرامیکی، چشم نظر و … اشاره کرد.

ساعات کار: ۹ تا ۱۹

آدرس: ترکیه، استانبول، فاتح، محله سلطان احمد

Address: Sultanahmet Mh., ۳۴۱۲۲ Fatih/İstanbul, Turkey

بازارهای سنتی و محلی استانبول
بازارهای سنتی و محلی استانبول
photo by Melih Gün
بازارهای سنتی و محلی استانبول
photo by Riccardo Ponzi
۴- بازار صحفلار | Sahaflar bazaar
یکی از چیزهایی که در فراوانی و شلوغی های خیابان استانبول نخواهید یافت، کتاب است! اما این بازار سنتی کتاب فروش ها در محله بایزید، بهشتی برای دوست داران کتاب های قدیمی است. بازار صحفلار، دنیایی عجیب از کتاب های مختلف است که در میان بازار بزرگ و مسجد بایزید قرار گرفته و در زیر چتری از درخت های شاه بلوط و اقاقیا جان گرفته است. در کنار این بازار قرن پانزدهمی، یک باغ چایی به چشم می خورد که بازار صحفلار را به مکانی دنج و دوست داشتنی برای شاعران و دوست داران ادبیات و محققان قرن بیستم بدل کرده بود.

بازار صحفلار هم اکنون در خود ۲۳ کتابفروشی مختلف را جای داده است و در آن می توانید انبوهی از کتاب ها و رمان های خارجی، خوشنویسی ها و کتاب های خطی و ادبیات مقدس را ببینید. این بازار همه روزه به جز تعطیلات رسمی و مذهبی باز است.

ساعات کار: ۷:۳۰ تا ۱۹

آدرس: ترکیه، استانبول، بایزید، محله بایزید

Address: beyazıt mahallesi Çadırcılar Caddesi istanbul sahaflar çarşısı, ۳۴۱۲۶ beyazıt/İstanbul, Turkey

بازارهای سنتی و محلی استانبول
بازارهای سنتی و محلی استانبول
بازارهای سنتی و محلی استانبول
۵- شنبه بازار بشیکتاش | Beşiktaş Bazaar
بشیکتاش یکی از محله های اروپایی استانبول است که در کناره بسفر قرار گرفته و برخی از مهم ترین جاذبه های این شهر تاریخی، همچون کاخ دولمه باغچه را در خود جای داده است. بشیکتاش هر هفته میهمان شنبه بازاری چند طبقه و پویاست که در عرض یک روز به مکانی دیگر تبدیل می شود. در این شنبه بازار با دسته های مختلفی از جواهرفروشان، فروشندگان مواد غذایی تازه و لباس های پر نقش و نگار و متنوع و روسری های زیبا رو به رو می شوید.

در طبقه اول این شنبه بازار می توانید به خرید مایحتاج خوراکی خود بپردازید و در طبقه دوم هرگونه لوازم خانگی و پوشاک و هر چه را که تصور کنید در آن خواهید دید.

در انتها می توانید در کافه کوچک شنبه بازار بشیکتاش نفسی تازه کنید و برای بازگشت انرژی خود را بازیابید.

ساعات کار: ۶ تا ۱۸

آدرس: ترکیه، استانبول، بشیکتاش، خیابان نوژتیه

Address: Nüzhetiye Caddesi, Beşiktaş, İstanbul, Turkey

بازارهای سنتی و محلی استانبول
بازارهای سنتی و محلی استانبول
بازارهای سنتی و محلی استانبول
۶- چهارشنبه بازار فاتح | Fatih Çarşamba Bazaar
مثل بسیاری از بازارهای محلی، در چهارشنبه بازار فاتح با حجم انبوهی از اجناس و خوراکی مختلف رو به رو می شوید که قیمت های بسیار پایینی دارند. در این چهارشنبه بازار همان طور که از یک بازار محلی می توان انتظار داشت، همه چیز از لباس و پوشاک بگیرید تا انواع پارچه بافته ها و لوازم خانه را پیدا می کنید. همچنین مثل تمام دیگر بازارهای جذاب محلی، یک ردیف از دست فروش ها را می بینید که محصولات تازه غذایی خود را ارائه می کنند که کم تر جایی می توانید گیر بیاورید.

از مزیت های بزرگ این چهارشنبه بازار قیمت های پایین و بسیار مناسبش هستند و اگر به قصد خرید مواد خوراکی می روید، ساعات نخستین روز را انتخاب کنید.

پیشنهاد ما برای شروع گردش در این بازار رنگارنگ، خیابان یوسف ضیاپاشاست، پس از این خیابان باقی مغازه ها را می توانید یک به یک بگردید.

ساعات کار: ۹ تا ۱۷:۳۰

آدرس: ترکیه، استانبول، فاتح، محله علی کوچوک

Address: Ali Kuşcu Mahallesi, Fatih, İstanbul, Turkey

بازارهای سنتی و محلی استانبول
بازارهای سنتی و محلی استانبول
بازارهای سنتی و محلی استانبول
۷- سه شنبه بازار کادیکوی | Kadıköy Salı Bazaar
کادیکوی بازار بزرگ و وسیعی در بخش آسیایی شهر دوست داشتنی استانبول است که هر سه شنبه بر پا می شود. با متر و اتوبوس به راحتی می توانید خود را به این بازار محلی برسانید و در زیر ردیف های طولانی سایبانهای سفید رنگش به گردش خرید طور بپردازید. در این سه شنبه بازار محلی فروشنده های آواز خوان را می بینید که مردم را به خرید اجناس رنگی و جذاب خود دعوت می کنند.

در سه شنبه بازار کادیکوی نیز همه رقم چیزی را می توانید گیر بیاورید، از میوه ها و سبزیحات تازه بگیرید تا لباس ها و پوشاک مختلف. اگر صبح زود به سراغ این سه شنبه بازار بروید، می توانید بهترین جنسی را که پیدا می شود تهیه کنید و اگر صبر کنید تا بازار از جمعیت خالی شود، گرچه شاید آن چیزی را که می خواهید گیر نیاورید، اما قطعا همان را با نصف قیمت می توانید بخرید.

ساعات کار: ۹ تا ۲۰

آدرس: ترکیه، استانبول، کادیکوی، خیابان ماندیرا شماره ۱، حسن پاشا

Address: Hasanpaşa, Mandıra Caddesi No. ۱ Kadıköy, İstanbul, Turkey

بازارهای سنتی و محلی استانبول
بازارهای سنتی و محلی استانبول
بازارهای سنتی و محلی استانبول
۸- چهارشنبه بازار یشیلکوی | Yeşilköy Çarşamba Bazaar
چهارشنبه بازار دیگری در شهر استانبول وجود دارد که این بار در منطقه یشیلکوی استانبول قرار دارد. این محله به سبب فضای سبز بیش تر و کیفیت بالاترش شناخته شده است. در کوچه این چهارشنبه بازار باکلاس، غرفه هایی با اجناس درجه یک خواهید دید که با نظم و ترتیب قابل توجهی در کنار هم قرار گرفته اند.

در کل چهارشنبه بازار یشیلکوی فضایی حدود ۱۲ هزار متر مربع را در برگرفته و در این فضای وسیع حدود ۲۰۰۰ غرفه خواهید دید. در غرفه های این چهارشنبه بازار مغازه های گل فروشی، چایخانه و لوازم آرایش به چشم می خورد.

در اکثر غرفه ها برای خرید می توانید از کارت اعتباری استفاده کنید.

توجه داشته باشید که قیمت ها در چهارشنبه بازار یشیلکوی قدری از دیگر بازارهای محلی و سنتی استانبول بالاتر است.

ساعات کار: ۹ تا ۱۹

آدرس: ترکیه، استانبول، بارکیکوی، خیابان ضیا اردم، یشیلکوی

Address: Yeşilköy, Ziya Erdem Cad. ۱۷/A, ۳۴۱۴۹ Bakırköy/Istanbul – Europe, Turkey

بازارهای سنتی و محلی استانبول
بازارهای سنتی و محلی استانبول
بازارهای سنتی و محلی استانبول
۹- شنبه بازار باکیرکوی | Bakırköy Bazaar
یکی از بزرگ ترین و شلوغ ترین بازارهای محلی استانبول، شنبه بازار باکیرکوی است که در نزدیکی فرودگاه آتاتورک قرار گرفته و طولی چندین کیلومتری دارد. می توان گفت مردم از تمام استانبول، محلی و یا گردشگر به این شنبه بازار می آیند تا لباس هایی با قیمت مناسب، لوازم خانه، جواهرات و بسیاری چیزهای دیگر را در آن بیابند. نکته قابل توجه ماجرا این جاست که می توانید اجناس برندی را ببینید که واقعا مارک دار نیستند و به همین دلیل قیمت های پایینی دارند.

انواع خوشمزه ها، لباس، جواهرات و … از جمله چیزهایی است که در شنبه بازار باکیرکوی انتظار شما را می کشند.

ساعات کار: ۹ تا ۱۹

آدرس: ترکیه، استانبول، باکیرکوری، عثمانیه، کنار ایستگاه مترو، شنبه بازار باکیرکوی

Address: Osmaniye, Istanbul Province, Turkey

بازارهای سنتی و محلی استانبول
بازارهای سنتی و محلی استانبول
بازارهای سنتی و محلی استانبول
۱۰- بازار اولوس | Ulus Market
بازار اولوس که با نام بازار سوسایتی (بازار جامعه) هم شناخته می شود، به سبب انواع اجناسش شهرت دارد، یعنی در این بازار محلی هر دو نوع اجناس برند و غیر برند را خواهید دید. البته این بازار یک بار در سال ۲۰۱۵ به سبب شلوغی و هجمه ای که به محله اولوس استانبول افزوده بود، تعطیل شد، اما پس از یک غیبت طولانی، مکانی ثابت را درست در مقابل جای قبلی برای این بازار هفتگی در نظر گرفتند.

خوب است بدانید که تعطیلی بازار اولوس برای یک مدت، باعث نشده که این بازار اجناس برند خود مانند گپ، آدیداس، بربری و لوئیس ویتون را از دست بدهد.

ساعات کار: ۸ تا ۱۹:۳۰

آدرس: ترکیه، استانبول، اورتاکوی، خیابان جاییر، خیابان دروبویو

Address: Dereboyu Caddesi, Çayır Sokak, Ortaköy, Istanbul, Turkey