اتوبوس های داخل شهری ترکیه (اتوبوس در ترکیه)

اتوبوس در ترکیه

اتوبوس های داخل شهری ترکیه

یکی از راههای ارزان، راحت و منطقی برای تردد داخل شهری اتوبوس است. ساعت کار اتوبوس‌های داخل شهری از ۶:۳۰ صبح تا ۱۱:۳۰ شب است. مقصد نهایی هر اتوبوس روی آن نوشته شده یا با شماره، خطوط رفت و آمدی آن مشخص شده است. پیش از این که سوار اتوبوس شوید برای پرداخت هزینه باید بلیت تهیه کنید.

قیمت بلیتها با توجه به مقصدتان متفاوت است. آسانترین روش برای پرداخت هزینه وسایل نقلیه عمومی، استانبول کارت است که در مطلب بعدی در مورد آن توضیح خواهیم داد.

استانبول کارت در واقع کارت اعتباری است که برای استفاده از وسایل نقلیه ی عمومی در استانبول استفاده میشود. برای ورود به اتوبوس ها، مترو، متروبوس، کشتی مسافر بری، و تراموای از استانبول کارت میبایست استفاده کنید.

اتوبوس های استانبول طوری هستند که هر اتوبوس با حرف و شماره ای نام گذاری شده و مسیر خاص خود را میرود. به طور مثال اتوبوس DT2 از تکسیم به سمت اورتاکوی و ساحل ببک حرکت میکند.

مسیر این اتوبوس ها را در گوگل مپ میتوانید به راحتی پیدا کنید.

نکته مهم برای اتوبوس در ترکیه

هر شهری کارت وسیله ی نقلیه ی خود را دارد. مثلا در آنکارا این کارت آنکارا کارت میباشد و یا در آنتالیا به آن آنتالیا کارت گفته میشود.

این نکته را بدانید که شما اگر استانبول کارت دارید فقط در اسالنبوا میتوانید استفاده کنید و اگر به آنکارا میروید میبایست آنکارا کارت تهیه کنید.

این کارت ها را میتوانید از دستگاه های شارژ کارت و یا از بوفه های نزذیک مترو تهیه کنید. قیمت این کارت 6 لیر میباشد که میبایست آنرا شارژ کنید و استفاده کنید.

در استانبول برای سوار شدن در کشتی هم از استانبول کارت استفاده میشود. برای رفتن به قسمت های نزدیک معمولا 2.85 لیر و برای رفتن به جزیره ها 6 لیر از میزان شارژ شما کم میشود.

همچنین برای ورود به توالت های عمومی نیز از استانبول کارت میبایست استفاده کنید.

برای آگاهی از اتوبوس های فرودگاه های استانبول و صبیحا گوچکن اینجا را کلیک کنید.